Aktualności
Przez całe ferie zapraszamy na turnusy leczenia skolioz Metodą FED!
Zachowawcze leczenie skolioz
F.E.D. to metoda zachowawczego leczenia skolioz, opracowana w latach 80 ubiegłego wieku w Barcelonie przez prof. Santosa Sastre Fernandeza. Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa polega na trójpłaszczyznowym odchyleniu kręgosłupa od stanu prawidłowego. Oprócz zmian ...
Terapia radialnymi falami uderzeniowymi
Terapia pozwala na leczenie wielu schorzeń bólowych bez potrzeby ingerencji chirurgicznej, dlatego jest określana mianem "skalpela akustycznego". Terapia falą uderzeniową została stworzona właśnie po to, aby zapobiec konieczności przeprowadzania zabiegu operacyjnego. Powstała na początku lat 90-tych, a liczne testyz ...
Specjalny program terapii w sporcie wyczynowym
To wyjątkowe narzędzie pracy dla terapeutów i lekarzy wykorzystywane w leczeniu i profilaktyce schorzeń i urazów mięśniowo- szkieletowych. Indiba® został stworzony specjalnie dla terapii sportowców i odgrywa ważną rolę w leczeniu urazów sportowych, zapobieganiu im i odzyskiwaniu sprawności po urazach ...
Metoda F.E.D
Zachowawcze leczenie skolioz

F.E.D. to metoda zachowawczego leczenia skolioz, opracowana w latach 80 ubiegłego wieku w Barcelonie przez prof. Santosa Sastre Fernandeza.

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa polega na trójpłaszczyznowym odchyleniu kręgosłupa od stanu prawidłowego. Oprócz zmian strukturalnych samego kręgosłupa, wynikających z jego deformacji, skolioza powoduje również niekorzystne zmiany w układzie ruchu, układzie krążeniowo- oddechowym, w sprawności i wydolności fizycznej, jak w funkcji narządów wewnętrznych, a w końcu ma niekorzystny wpływ także na psychikę dziecka, czy dorosłego człowieka . Jest to zatem choroba społeczna, o charakterze ogólnoustrojowym.
Powiedzmy, że u dziecka w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym zostaje zauważona lekka skolioza. Rodzice pytają...co dalej? Lekarze często bagatelizują problem lub ewentualnie zalecą gimnastykę ogólnowzmacniającą lub pływanie jako formę ruchu. Musimy jednak pamiętać, że dziecko szybko rośnie i wszystkie, nawet najmniejsze zaburzenia w budowie całego kręgosłupa, mają swoje odzwierciedlenie na poziomie pojedyńczego kręgu. W momencie nawet delikatnej skoliozy, zostaje zaburzona prawidłowa praca i funkcja każdego kręgu budującego nasz kręgosłup na poziomie skoliozy. Pociąga to za sobą nieprawidłowy wzrost zarówno kręgów, jak i krążków międzykręgowych. Więc zbagatelizowana mała skolioza robi się po prostu coraz większa, a w okresie intensywnego wzrostu młodego organizmu ( w wieku 9-13 lat) kręgosłup zamiast w górę, rośnie na boki, mówiąc prostym językiem. A zatem skolioza bardzo mocno progresuje. Często dopiero wtedy zauważony zostaje problem, zdiagnozowana skolioza i podjęta interwencja. W tym okresie jednak, jest już albo za późno, albo zostaje zbyt mało czasu do zakończenia wzrostu, by daną deformację wyrównać do zera, czyli wyprostować. Jako rodzice musimy również pamiętać, że skolioza jest chorobą, a nie tylko zwykłą wadą postawy. Nie możemy jej traktować jedynie jako skutku braku ruchu. Przyczyny skoliozy mogą być bardzo różne i 95 % z nich nie jest nam znana. A zatem wykrywając niewielką skoliozę u dziecka musimy zawsze pamiętać, że jest to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć, od pojawienia się pierwszych objawów, jak najszybciej.
Leczenie skolioz wymaga włożenia dużej pracy od samego pacjenta, oraz jego dobrej współpracy z fizjoterapeutą i lekarzem prowadzącym.

Metoda F.E.D. to kompleksowa metoda trójpłaszczyznowego oddziaływania przeciwko skrzywieniu kręgosłupa, a każdy zabieg składa się z trzech elementów:
  1. przygotowania fizjoterapeutycznego do umieszczenia w urządzeniu FED (elektrostymulacja poprawiająca ukrwienie i dotlenienie tkanek oraz pobudzająca do pracy mięśnie poddane później terapii). Czas trwania: 15 min.
  2. umieszczenie pacjenta w specjalnie skonstruowanym aparacie, w którym następuje odpowiednia elongacja, czyli wydłużenie kręgosłupa, unieruchomienie odpowiednich kręgów granicznych, lub szczytu skrzywienia kompensacyjnego, oraz nacisk na szczyt skrzywienia kręgosłupa z odpowiednio dobraną siłą i pod adekwatnym kątem. Ok. 30 min
  3. ćwiczeń według specjalnego programu, opracowanego do potrzeb indywidualnego pacjenta, wykonywanych następnie w domu pod kontrolą rodzica. 30 min.
Dzięki zastosowaniu trzech mechanizmów: unieruchomienia (fixatio), odciążenia (elongatio) i nacisku (derotatio), powodujemy odwrócenie sił deformujących kręgosłup i klatkę piersiową. Działając przeciwnie do patologicznego skrzywienia powodujemy odblokowanie chrząstki wzrostowej trzonu kręgowego po stronie wklęsłości skrzywienia i jej aktywacje, dzięki czemu stopniowo wyrównujemy zdeformowane- sklinowaciałe kręgi. Te pozytywne zmiany na poziomie kręgu wynikające z przyłożenia odpowiednich sił w maszynie F.E.D. powodują prawidłowy wzrost trzonów kręgowych, a zatem także całego kręgosłupa. Musimy zatem pamiętać, że po zakończeniu okresu wzrostu (ok. 18 roku życia) nie mamy już możliwości oddziaływania na struktury kostne (budowę trzonów kręgowych), a zatem im później rozpoczęty proces leczenia skoliozy, tym mniejsza szansa na jej całkowite wyleczenie- wyrównanie. Natomiast odpowiednio wcześnie podjęta terapia i regularne ćwiczenia powodując zmiany w układzie kostno- stawowym w obrębie kręgosłupa i klatki piersiowej dają ogromne szanse na pełną korekcje skrzywienia oraz całkowite wyleczenie skoliozy.

W ramach Metody F.E.D. proponujemy:
  • szeroką ofertę z zastosowaniem metody F.E.D.
  • konsultacje i pełną współpracę z lekarzami Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno- Rehabilitacyjnego w Zakopanem
  • wykonanie zdjęcia rtg przed terapią metodą F.E.D. (uwzględnione w cenie zależnie od długości wykupionego pakietu leczniczego) oraz jego właściwą analizę, oraz zdjęcia kontrolne co 6 miesięcy
  • pełną kinezyterapię oraz indywidualnie opracowaną terapię ruchową dostosowaną do potrzeb danego pacjenta
  • możliwość ćwiczeń według innowacyjnej metody Pilates pod okiem wykwalifikowanego instruktora
  • wodnej korekcji, czyli indywidualnie opracowanego zestawu ćwiczeń wykonywanych w wodzie lub ćwiczeń typowo pływackich wykonywanych pod okiem instruktora pływania i fizjoterapeuty
  • pełny zakres usług fizykoterapeutycznych wspomagających leczenie.
Przeciwwskazania do leczenia metodą F.E.D.:
  • niektóre schorzenia kręgosłupa tj.dyskopatia, procesy degeneracyjne
  • osteoproza
  • stany zapalne skóry i kości
  • reumatoidalne zapalenie stawów (w stanie ostrym)
  • guzy i przerzuty nowotworowe
  • gruźlica kości
  • ciąża
  • niedośnienie
  • niektóre choroby serca
CENNIK:

1 zabieg to 1,5 godzinna sesja obejmująca (przygotowanie fizykoterapeutyczne + zabieg w aparacie + ćwiczenia) Sesje weekendowe obejmuje sobotę i niedzielę. W cenie turnusów nie jest zawarta cena noclegu i wyżywienia.

1 zabieg 150 zł
Sesja weekendowa (2 zabiegi) 250 zł
Sesja weekendowa (4 zabiegi) 500 zł
Karnet 5 zabiegów (ważny 14 dni) 600 zł
Karnet 10 zabiegów (ważny 2 miesiące) 1 200 zł

Karnety do wykorzystania od poniedziałku do piątku. Ważne od dnia pierwszego zabiegu.

Turnus 2-tygodniowy (20 zabiegów) 2 200 zł
Turnus 3-tygodniowy (30 zabiegów) 3 400 zł

W ramach turnusów są dwa zabiegi dziennie wykonywane od poniedziałku do piątku.

GALERIA

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!